2013. december 29., vasárnap

Linzer

És otthon nincs karácsony linzer nélkül, hát itt is kell lennie... Csak azt felejtettem el, hogy nem véletlenül kell hűtőben pihentetni a tésztát, s "hideg" kézzel dolgozni vele gyorsan... de a lényeg, hogy szenvedve ugyan, mégis készen lettem még akkor is, ha a melegben hamar elkezdett szétesni a tészta :)

Eredeti recept itt, én dupla adagot csináltam kapásból.

Hozzávalók:
  • 30 dkg liszt
  • 20 dkg vaj
  • 10 dkg porcukor
  • 1 db tojássárgája
  • 1 csomag vaníliás cukor (nálam 7 dkg kristálycukor + 1 teáskanál vanília esszencia)
  • 0,5 citromból nyert citromhéj
  • 1 teáskanál sütőpor
  • lekvár
 Elkészítés:
  1. Először a száraz alapanyagokat, így a lisztet, porcukrot, vaníliás cukrot, sütőport és a citromhéjat összekeverjük, majd gyorsan belemorzsoljuk a vajat (ami itt azt jelenti, hogy még mielőtt elolvadna). Végül hozzáadjuk a tojássárgát, és jól összedolgozzuk - na itt segített a meleg, mert könnyebb volt összedolgozni.
  2. A tésztát fóliába csomagoljuk, és 1 órát hűtőben pihentetjük (s ha 35 fokban csinálod, akkor 5 perc alatt felmelegszik a hűtés után).
  3. A tésztából levágunk egy darabot, porcukorral hintett deszkán fél cm vékonyra nyújtjuk. Linzerkiszúróval formára szaggatjuk, és sütőpapírra sorakoztatjuk, távol egymástól, mert dagadni fognak.
  4. Előmelegített sütőben, 150 fokon, légkeveréses fokozaton 10 percig sütjük.
  5. Nagyon óvatosan kiszedjük a tepsiből, s hagyjuk picit hűlni, mivel frissen szinte azonnal széttörik.
  6. A sütiket baracklekvárral összeragasztjuk.
  7. Végül porcukrot szitálunk a tetejére.
Mivel nincs gyűszűm, így nem tudtam lyukas formákat vágni, ezért a kisebb és nagyobb formákat ragasztottam össze lekvárral.

Fél nap után megkeményedett, s már kevésbé tört, egy nap után pedig szépen elkezdett felpuhulni.

Nagyon finom, csak melegben tényleg nehezebben készíthető el. 
7,5 pontot kapott, a kollegáim pedig nem hitték el, hogy én csináltam, s nem boltban vettem :)


Karácsonyi pulyka

Angolszász területen nincs karácsony pulyka nélkül. Itt főként barbeque-n készítik, de nálunk a sütőben sült.

A boltokban lehet kapni sima és töltött pulykát, egészet és kicsontozottat.
Mi az utóbbit vettük, amiben egy pici áfonyás almás töltelék is volt. A legkisebb kapható mennyiséggel próbálkoztunk, tekintve, hogy csak két főről van szó: a boltban kapható legkisebb madárka 2 kg.

Hozzávalók (csomagolás szerint 12-15 főre):
  • 2 kg pulyka (lehet sima vagy töltött), csont nélküli
  • 5 db közepes édes alma
  • 5 db közepes hagyma
  • 5 db nagyobb krumpli
  • 3 szál rozmaring
  • olaj
  •  víz

Elkészítés:
  1. Beolajozzuk a tepsit picit, beletesszük középre a pulykát, mellé a rozmaringot, kb két deci vizet öntünk alá, majd szorosan lezárjuk alufóliával, s előmelegített sütőben (180 fok, légkeverés) 1 órán át sütjük.
  2. Felkockázzuk a megtisztított krumplit, nyolcadoljuk a hagymákat és szeleteljük az almát.
  3. A pulykát kivesszük a sütőből, óvatosan leszedjük a fóliát, meglocsoljuk a pulykát a levével, majd mellétesszük a krumplit. Ha szükséges, egy kevés vizet tehetünk még hozzá, hogy a krumplit majdnem ellepje. Újra lefóliázzuk, vissza a sütőbe 30 percre.
  4. Ismét kivesszük a pulykát, a krumpli mellé betesszük a hagymát, fólia vissza, 20 percig sütjük.
  5. Utolsó körben betesszük a fólia alá az almát is, s visszapakoljuk még 20 percre.
  6. A fóliát levesszük, s további 20 percig fólia nélkül sütjük, amíg el nem kezd pirulni.

A pulyka átsült, nem száradt ki és finom lett, 7,5 pontot kapott.




Csirke tagine/tajine

A tagine egy észak-afrikai származású étel, de szerintem annak, amit én csináltam maximum csak a nevében van hozzá köze.

Eredeti recept itt, miután nagy nehezen újra megtaláltam.

Hozzávalók (kb 6 főre):
  • 1 kg csirkecombfilé
  • 3 evőkanál chermoula fűszerkeverék vagy paszta - lásd alább
  • 2 evőkanál olaj
  • 1 fej vöröshagyma
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 1 citrom
  • 100 g blanzsírozott mandula
  • 140 g zöld oliva
  • 250 ml csirkeleves alaplé (1 kocka + víz)
  • kuszkusz a tálaláshoz
 Hozzávalók a chermoulához:
  • 1 kávéskanál őrölt kömény
  • 1 kávéskanál őrölt koriander
  • 1/2 teáskanál őrölt édes paprika
  • fél bögre (125 ml) friss petrezselyem levél
  • fél bögre friss koriander levél
  • 1 piros chilli paprika
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 2 evőkanál olaj
  • 2 evőkanál friss citromlé

Chermoula elkészítése:
  1. A köményt, a piros paprikát és az őrölt koriandert egy kis edényben, alacsony hőfokon kb 1 perc alatt felmelegítjük állandó kevergetés mellett. Csak addig kell melegíteni, amíg el nem kezd illatozni.
  2. A chilli paprikát kimagozzuk, kivágjuk az eret.
  3. Az olaj és a citromlé kivételével mindent beteszünk a robotgépbe (nálam botmixerrel készült), s felaprítjuk. A végén hozzáadjuk a citromlevet, s az olajat, s annyira összedolgozzuk (még tovább aprítva az összetevőket), hogy egy pürés állagot kapjunk).

    Ebből a mennyiségből kb a recepthez szükséges 3-4 evőkanál fűszerkeverék készül el.
    Elvileg lehetne a chermoula-t kapni boltban, de én nem találtam sehol, ezért álltam neki én elkészíteni

Tagine elkészítése:
  1.  A csirkecombfiléket felezzük, harmadoljuk.
  2. A vöröshagymát és a citromot felszeleteljük, a fokhagymát is apróra daraboljuk.
  3. Ha nem kapunk tisztított mandulát, akkor először a héjától megtisztítjuk, utána blanzsírozzuk (forró vízbe dobjuk kb 1 percre, majd hideg vízzel gyorsan lehűtjük).
  4. A csirkét megforgatjuk kb a chermoula keverék felében.
  5. Olajat hevítünk közepes hőfokon, majd a hagymát és fokhagymát megpirítjuk benne 2-3 perc alatt. Félretesszük.
  6. A csirkét forró serpenyőben előpirítjuk, mindkét oldalán kb 2-3 perc alatt. 
  7. A megpirított csirkét hozzáadjuk a hagymához, majd hozzátesszük a citromot, a mandulát, az olivát, a csirke alaplevet és a maradék fűszerkeveréket.
  8. Felforraljuk, majd alacsony hőfokon, lefedve főzzük-pároljuk kb 20 percig vagy amíg a csirke meg nem fő. 
  9. Kuszkusszal tálaljuk (ezt a dobozán található leírás alapján készítettem, s mivel márkánként változó, ezt nem írom le.

Nagyon érdekes ízvilág keletkezett, ráadásul elsőre könnyűnek tűnik az étel, de evés után az ember megérzi, hogy a kuszkusz még terjeszkedik a gyomrában :) 7,5-8 pontot kapott.






Töltött káposzta ausztrál alapanyagokból

Zita karácsonyi érzéséhez hozzátartozik, hogy legyen halászlé és töltött káposzta. Mivel eléggé elhavazta a munka (legalább ott volt havazás karácsonyra), s így nem volt ideje elkészíteni ezeket az ételeket, ezért eléggé kiborult egyszer. Akkor gondoltam át, hogy bár a halászléhez fogalmam sincs, honnan szereznék pontyot, de a töltött káposztához elméletileg minden megtalálható errefelé, szóval akár meg is próbálkozhatok vele.
Ez egy fontos kitétel - ez az étel próbálkozásnak indult, inkább kísérletezésként, így aztán eléggé lazán bántam a recepttel, amit a neten találtam.

Ezt a receptet vettem alapul, de ahogy azt szoktam, itt sem követtem pontról pontra.
Mivel eredetileg nem hittem, hogy sikerülni fog értelmes ételt összehozni, ezért nem írtam, miket használtam, szóval próbálom utólagosan összeszedni.

Hozzávalók:
- 3/4 fej káposzta
- 2 fej vöröshagyma
- 1 tojás
- 100 g rizs
- 250 g darált marhahús
- 500 g darált egyéb hús (én disznó és bárány darált hús keveréket kaptam hozzá, de gondoltam szárnyasra is. Mivel azonban itt olyan minőségű a disznóhús, hogy merek vele kísérletezni, emellett döntöttem.)
- 4 rövid szál kolbász (csülköt nem is kerestem, az elkészítésére lenne nem elég sem a konyha, sem az idő)
- 2 gerezd fokhagyma
- só
- bors
- őrölt kömény
- őrölt pirospaprika
- ecet
- cukor
- 3 egész babérlevél
- egyéb fűszerek ízlés szerint

 Több problémám is akadt rögtön az elején a koncepcióval. Egyrészt Zitáéknál vecsési savanyú káposztát használnak az elkészítéshez, amire esélyt sem láttam, hogy kapok (mint később megtudtam, nem teljesen esélytelen a dolog, de a mai napig sem találtam). Utánajártam, hogyan lehet otthon, házilag savanyú káposztát készíteni gyorsan és egyszerűen. A válasz: sehogy. "Végy egy savanyítóhordót"... aha, honnan? "Tedd bele a 25-30kg káposztát és tartsd ott 5-7 napig minimum". Köszi, de nekem az étel lehetőleg még ma kéne.

A másik gondom az extra hústartalom volt. Csülökkel ugye nem próbálkoznék errefelé a konyha mérete és az időhiány miatt, de azért szerettem volna, ha van a töltött káposztában némi extra húsféle is. Korábban az Aldi-ban találtam egy egész kellemesen csípős, majdnem magyar kolbászfélét (nem a magyar jellegűnek mondottat!), amellett döntöttem. Gondolkodtam még bacon-ön is, tekintettel az itteni minőségre csülök helyett, de azt végül nem tettem bele, elégnek tűnt a kolbász.

 A feladat első lépése tehát a savanyú káposzta előállítása egy órán belül.

  1. Egy fél káposztám és egy negyed darabom volt eredetileg. Leszedtem pár szebb levelet a fél káposztáról (ebbe megy majd a húsgombóc később). A maradékot felszeleteltem csíkokra (torzsát kiszedtem és elnassoltam, mert szeretem, és úgyse való bele), majd félretettem.
  2. Kb. 4 liter vizet feltettem melegedni. Amikor már gőzölög, beletettem két evőkanál cukrot, hogy a savasságnál mínuszból induljak, majd három babérlevelet, kevés sót, és köményt.
  3. Amikor a lében feloldódott a cukor, akkor elkezdtem finoman adagolni az ecetet a keverékhez és folyamatos kóstolás-adagolás közben megpróbáltam elérni egy megfelelő savas állagot. Ez nekem kb. egy deci ecet lehetett, de nem tudom, milyen tömény az ecetünk, szóval érzésre megy.
  4. Mikor már forrni kezdett a keverék, lejjebb vettem a hőt és beletettem a káposztát - itt jöttem rá, hogy ez a kaja kettőnknek kb. egy hétre lesz elég :) 5-10 percig hagytam forrni, aztán levettem az egészet a hőről és hagytam magában. Közben lehet még a savasságon állítani picit.
 Az eredmény természetesen nem teljesen savanyú káposzta, de egy köményes, savanykás káposzta, ami a célnak nagyjából megfelel és elkészíthető relatíve hamar. Ekkor döntöttem úgy, hogy ebből mégiscsak étel lesz, nem pedig egy kukában landoló elhibázott kísérlet.

Előkészítés:
  1.  A két hagymát kockára vágtam, kevés olajon üvegesre pirítottam (magyar étel, naná, hogy ez az eleje :) )
  2. Feltettem a rizst főni, de nem főztem meg teljesen, kb 7-8 perc múlva leöntöttem és hagytam kihűlni.
  3. Felaprítottam a fokhagymát
  4. Lepucoltam a kolbászt (a bőre nehezen rágható és ha nem szedem le, nehezebben oldódik ki belőle a zsiradék), majd nagyobb darabokra vágtam - kb 1 centi vastag szeletekre
Elkészítés:
  1. A darált húsokat, a tojást, félkész rizst, a fokhagymát és a hagyma kb. háromnegyedét egy nagyobb tálban összedolgoztam, ízlés szerint fűszereztem. Én ebből a részből kihagytam a pirospaprikát, mert nem tudtam, hogy a lében később mennyire lesz erős a paprika íze - később kiderült, hogy nem kellett volna kihagyni.
  2. A félretett káposztalevelekbe adagoltam kb. két púposabb evőkanálnyi keveréket, majd összehajtogattam a levelet. Utólag jöttem rá, hogy a leveleket gőzölni/főzni kellett volna picit, hogy könnyebb legyen  hajtogatni, de addigra már a fazékban voltak. 
  3. A maradék húsból gombócokat formáltam.
  4. Elővettem a "savanyú káposztámat", majd rájöttem, hogy ebbe az edénybe nem fog elférni az összes cucc együtt, szóval megpróbáltam nagyjából kettészedni. A fazék elrendezése úgy volt, hogy alul némi savanyú káposzta, rá a levelekbe csavart hús és kolbász, megint egy kevés savanyú káposzta, húsgombócok, és ezt az egészet lehetőleg fedje el a folyadék. Bepakolás közben fűszereztem paprikával, sóval és borssal, mert nem voltam biztos benne, hogy meg tudom majd keverni, de akartam, hogy a fűszer mindenhova eljusson (igazam lett).
  5. Kb. 40 percig főztem az egészet közepes hőfokon, amíg a húsgombócok rendesen meg nem főttek. Nyugodtan meg lehet állni közben ellenőrizni, hagyni kihűlni vagy akármi, ilyenkor előnyünkre van az a megállapítás, hogy a töltött káposzta újramelegítve még jobb is, mint elsőre :)
Tejföllel vettem egy kóstolót, egész jó lett.
Ha töltött káposztának kéne nevezni, akkor 5 pontot adnék rá, mert nem ilyennek emlékszem rá. Ha csak úgy önállóan kéne osztályozni akkor olyan 7 pontot adnék rá, azt sikerült előállítani, amit vártam. Zitától 7,5-et kapott (szerinte mehetett volna a húsba is piros paprika, valamint a lébe is lehetett volna többet tenni).



 





Baconbe tekert almás husi

Ez az étel még valamikor december elején készült, s elfelejtettem elmenteni a forrását, bocsánat érte. Viszont kijelentem, hogy nem én találtam fel a receptet, nem akarom senkitől ellopni a dicsőséget.

Hozzávalók (kb 8 főre):
  • 1 kg csirkecombfilé
  • kb 4-5 közepes alma
  • kb 30 dkg bacon
  • fűszerek: tárkony, majoranna, bors, só
  • olaj

Elkészítés: 
  1. A húst megmossuk, félbe vágjuk, vagy ha nagyok, akkor harmadoljuk, majd befűszerezzük.
  2. Az almát vékony cikkekre vágjuk.
  3. A sütőt előmelegítjük kb 180 fokra (légkeveréses sütőnél), egy tepsit picit kiolajozunk.
  4. Minden filédarabhoz hozzáteszünk 1-2 szelet almát, majd körbetekerjük baconnel, majd elhelyezzük a tepsiben. Ha marad még alma, azt beszórhatjuk a tekercsek közé.
  5. Sütőben fóliával letakarva 30 percig sütjük, majd fólia nélkül még kb 15-20 percig.

Rösztivel tálaltam, amit fagyasztva vettem. Otthon a rösztivel az volt a bajom, hogy mindig csöpögött az olajtól, de az itt kapható verziót lehet olaj nélkül sütőben sütni, így nem üli meg az ember gyomrát.

A bacon ellenére könnyű étel, ez is 7 pontot kapott.


Gombás-májas-zöldborsós rizottó

Jó ideje nem sikerült már receptet feltenni, de ennek nem az az oka, hogy éhezünk, hanem mert
  1. ismétlődnek receptek,
  2. lusta vagyok blogot írni.
Most viszont, így év végén, próbálok rendet rakni mindenfelé, így a blogírást is be kell pótolni. Jön az érdekes kihívás: a fotók alapján megpróbálok rájönni, mit is főztem, s mi is  volt a recept :)

Még novemberben készült a rizottó, felhasznált recept itt:

 Hozzávalók (nálunk kb 6-7 adaghoz):
  • 2 bögre rizs (rizottónak való, nálam az Aldiból származó Arborio rizs)
  • 1 l alaplé (azaz 3-4 csirkehúsleves kocka vízben feloldva)
  • 30 dkg fagyasztott zöldborsó
  • 40 dkg gombakonzerv
  • 60 dkg csirkemáj
  • 1 nagy fej vöröshagyma
  • 3 gerezd fokhagyma
  • fűszerek: petrezselyem, bors, só
  • olaj

Elkészítés:
  1. Elvileg a májat meg kellene tisztítani, de itt már megtisztítva lehet kapni, ez a lépés nálam kimaradt.
  2. A májat forrásban levő vízben meg kellene főzni, majd felkockázni. Ez nálam fordítva történt, mivel fagyasztottuk a májat, s kiolvadás közben elkezdett szétesni. Szóval a májat, feldaraboltam,  forrásban levő vízben 3-4 perc alatt megfőztem, majd lecsepegtettem.
  3. Feldaraboltam a gombát és a hagymát.
  4. A hagymát kb 3 percig pirítottam olajon, majd hozzáadtam a feldarabolt fokhagymát (nincs még fokhagymanyomóm), s pároltam pár percig.
  5. Hozzáadtam a hagymához a rizst, összekevergettem, majd felöntöttem az alaplével. Sóztam, borsoztam, petrezselymet adtam hozzá, majd felforraltam.
  6. Hozzáadtam a borsót, gombát és a májat, elkevertem, s fedő alatt kb 25 percig főztem.
  7. Amikor már csak kevés lé volt rajta, közepesen megpuhult a rizs, újrafűszereztem, majd lekapcsoltam a villanytűzhelyet, s hagytam még fedővel állni a meleg platnin 10-15 percig.

Finom lett, nem száradt ki és nem is lett túl leveses. Nekünk ízlett, s emlékeink szerint 7 pontot kapott.